<

“Karavan Nedir?” Sorusuna Cevap

“Karavan Nedir?” Sorusuna Cevap

Evet, burada olduğunuza göre hepinizin aklında tek bir soru vardır. “Karavan nedir?” Bu soruya cevap vermek için ‘Back to the Future’ filmindeki gibi bir geçmişe gidelim o halde, tabii bizim olayımız biraz daha farklı… Günümüzde doğa, seyahat ve macera kavramlarını çağrıştırsa da geçmişte “Karavan Nedir?” denildiğinde çok daha farklı bir durum çıkıyordu insanların karşısına. Yine akıllara eğlenceli şeyler gelse de bunun seyahatle alakalı olmadığı kesin. Bu araçları o dönemlerde sadece ve sadece aracıydı.

Tarihin Tozlu Sayfalarında Karavan

19. Yüzyıl

İlk araç olarak kullanılan 1800’lü yıllarda, şimdikinden farklı olarak karavanlar atlı araçlardı. Sirklerin karnavallarda konaklaması için tasarlanmışlardı. Tamamen ağaçtan yapılmış ve siyah-sarı renklerde boyanmıştı. O zamanlar “Karavan Nedir?” denildiğinde renkli karnavalların, insanların akın ettiği sirk gösterilerinin en büyük yardımcısı ve çalışanların seyyar evi olan rengarenk araçlar geliyordu akla.

20. Yüzyıl

1900’lü yıllara gelindiğindeyse şahsi amaçlarla kullanılmaya başlamış ve daha sağlam maddelerden üretilir olmuştu. Artık motorlu taşıtlarla da çekilebilir bir araç olması ‘çekme karavan’ kavramının oluşmasına ve büyük ilgi görmesine yol açmıştı. Tam da bu yıllarda “Karavan Nedir?” sorusu yeni bir boyut kazanarak ‘tatil evi’ olarak bilinir oldu. Moto karavanların yaygınlaşmasıyla, çekme karavanlar moto karavanlara göre ikinci planda kalmaya başladı. Özellikle 60’lı yıllardan itibaren ‘Hippi Yaşam Tarzı’nın oluşumuyla doğayla bütünleşip şehir hayatını reddeden insanların çoğalması karavanı ev olarak gören insan sayısında artışa sebep olmuştu. Avrupa çingeneleri tarafından da çoğunlukla ev olarak kullanılmıştı. Günümüzde azalmış olsalar da hâlâ bu şekilde yaşayıp sürekli hareket hâlinde olan topluluklar mevcut.

21. Yüzyıl

20. yüzyılın sonu ve 21. yüzyıldan itibarense kamp ve karavan kavramı bütünleşmeye başlayınca “Karavan Nedir?” sorumuzun cevabı bir kez daha değişime uğramıştı. Artık akla macera, huzur, doğa, seyahat, yeni yerler keşfetmeyi getiriyordu. Kamp yapmayı seven gezginler için yine bir araç görevi görse de vazgeçilmez bir hâle geldiği kesin. Gerek ‘çekme karavan’ olsun gerek ‘moto karavan’ olsun; gezginlerin, maceracı ruhların, kampçıların ve belki de en çok doğaya aşıkların ev gibi gördüğü bir araç oldu.

“Karavan Nedir?” Deyince Anladığımız

Siz de fark etmiş olacaksınız ki “Karavan Nedir?” dediğimizde net bir cevap almak pek de mümkün değil. Çünkü her dönem işlevi ve kullanım alanları farklılık gösteriyordu. Böylelikle sorumuz farklı farklı anlamlar kazanmıştı. Kişisel kullanım durumları içerisinde karavan severler için bambaşka bir yere sahip olduğundan eminiz. Ancak bu soru sorulduğunda ağırlıklı olarak artık ‘tatil evi’ kavramı ağır basmaya başladı desek yanlış olmaz diye düşünüyoruz. Özellikle de ‘Covid -19’ sonrası gelen pandemi sürecinde ‘yeni nesil’ tatilcilik kavramı karavanlar için de yeni bir devrin kapılarını araladı diyebiliriz. Bakalım bu soru, zamanla daha ne gibi cevaplar sunacak bizlere…

 

 

Önerilen Başlıklar
NN Grup İçin Adria’nın Tartışılamaz Yeri

NN Grup İçin Adria’nın Tartışılamaz Yeri

Takdir edersiniz ki bir işi yaparken en iyisi olsun istemek, iş dünyasında çok olağan bir şeydir. NN Grup olarak biz de güven çizgimiz doğrultusunda, dünyaca bilinen ve kalitesini çoktan kanıtlamış karavan markası Adria'yla iş birliği içerisine girmeyi tercih ettik. Gerek çekme karavan gerekse moto karavan ve camper karavanlarda Avrupa'nın en iyilerinin arasına girerek, farkını gösteren Adria'yı seçme sebebimizi daha anlaşılır kılmak için şöyle bir giriş yapmak istedik...